Setkání v Praze 29.12.2014 – 2.1.2015

  • Posted on: 27 November 2014
  • By: Pavel K.
Evropské setkání mladých, které organizuje komunita Taizé, se bude konat od 29. prosince 2014 do 2. ledna 2015 v Praze. Po roce poznamenaném památkou stoletého výročí počátku 1. světové války, konfliktem mezi Ukrajinou a Ruskem nebo evropskými volbami bude toto setkání znamením pokoje a smíření. Zúčastní se ho desetitisíce mladých účastníků z celého kontinentu. Už nyní můžeme zmínit, co bude pro setkání důležité:
# Mladí. Účastníci ve věku 17–30 let stráví konec roku trochu jinak: v modlitbě, setkávání, sdílení a solidaritě.
# Evropa. Ve světle současných událostí bude mít zvláštní důležitost přítomnost 2600 mladých lidí z Ukrajiny, více než 1000 z Běloruska a několika set mladých z Ruska.
# Smíření mezi Východem a Západem. Už před 24 lety, rok po pádu berlínské zdi a sametové revoluci, hostilo Taizé evropské setkání v Praze. Od roku 1990 jsme kus cesty ušli!
# Duch pouti. Pravoslavní, protestantští a katoličtí účastníci se budou třikrát denně setkávat spolu s bratry komunity Taizé při společné modlitbě: ráno v hostitelských společenstvích, v poledne v chrámech v centru města a večer na výstavišti v Letňanech. # Ekumenismus. Spolu s bratry z Taizé a mezinárodním týmem patnácti mladých dobrovolníků toto setkání připravují protestantští, katoličtí a pravoslavní představitelé církví v Praze. Setkání budou přítomni také biskupové a pastoři z různých zemí. Přátelské pozdravy zašle papež František, východní patriarchové stejně jako představitelé církví anglikánské, luteránské a reformované tradice.
# Setkání s ostatními. Jeden z workshopů se bude konat v pražské synagoze. Mladé křesťany budou hostit také rodiny nevěřících.
# Angažovanost ve společnosti. Odpoledních workshopů se budou účastnit osoby angažující se v občanské společnosti. Pozdravy účastníkům zašlou generální tajemník Spojených národů a předseda Evropské rady.
# Pohostinnost. Díky pohostinnosti celého středočeského regionu budou tisíce poutníků ze všech zemí ubytovány u místních obyvatel.
(J. Basík, taizepraha.cz)
Rubrika: